Kinek ajánljuk?
mindenkinek, akinek a levélírás napi feladatot ad
Magabiztosabban levelezhetsz, ha ismered az írás alapvető szabályait, eszközeit. Már néhány óra is elég kezdetben – ennyi időbe is belefér annyi tanács és praktika, amennyire a hétköznapokban szükséged lesz. A cél egyszerű: gyorsan, magabiztosan alkothass tisztes küllemű, jól összerakott, közérthető leveleket.
A tréning nem igényel előtanulmányokat, a nyelvészeti szakszavakat száműzzük, a példák az üzleti élet hétköznapjaiból valók. Gyakorlatias, letisztult, interaktív foglalkozásokra készülj!
A résztvevők megtanulnak rövidebb idő alatt feszesebb, jól tagolt levelet írni – a levelek ugyanis nem csupán az írójuk idejét követelik, de a címzettekét is.
A tréning jellege
A tréning egyszerre szeminárium és workshop. Nem kétséges: elengedhetetlen némi elméleti ismeret, ám annak minden pontját számtalan, az üzleti életből hozott példa erősíti. Az esettanulmányok segítségével pedig nem csupán azt véssük be, hogy mit követel a jó írás, de azt is, hogy miért.
Mit kapnak a résztvevők a tréningen?
- megtanulnak egyszerűen, feszesen, érthetően fogalmazni
- megtanulnak hatékonyan bánni a levélírásra szánt idővel
- elsajátítják azt a minimális gondosságot, amit egy-egy levél megkövetel
- megismerik a levélírás részfeladatait
- megértik, miképp működik a címzett oldalán a szöveg
- elsajátítanak alapvető stilisztikai, nyelvhelyességi ismereteket
Tematika
- formai követelmények
- megszólítás
- helyesírás, központozás
- hang, stílus, nyelvezet
- a feszes levél sajátosságai
- esettanulmányok
- gyakorlat I.: mintalevelek elemzése
- gyakorlat II.: saját levelek áttekintése tanácsadással*
*SAJÁT LEVELEK ELEMZÉSE
A tréning előtt arra kérjük a résztvevőket, hogy küldjék be néhány levelüket (az érzékeny adatok kitakarásával). A leveleket közösen áttekintjük, majd végigvesszük, miképp lehet azokat feszesebbé, érthetőbbé, következetesebbé tenni. A levelek áttekintése nem tanári-kritikai elemzés, helyette gyakorlatias, inspirációra törő, mentori szemléletű.
Úgy kellene gondos leveleket írnunk, hogy az iskolákban írástechnikát, szöveggondozást nem tanulunk. Aki azonban szán néhány órát íráskészségének fejlesztésére, ütősebb, hatásosabb leveleket írhat. Nem mellesleg: bizalmat épít a soraival.
Miért érdemes foglalkozni a levélírással?
Talán indokolni sem kellene. Az üzleti-hivatali élet egyre több írásbeliséget követel – műveleti területtől, szektortól függetlenül. Az elmúlt évek történései felértékelték, néhol megteremtették az otthonról végzett munka fogalmát, és ez ismét csak a billentyűzet mellett töltött időnk hosszát növeli. Egyre több az elektronikus platform, és e platformokon egyre több üzenetet, levelet váltunk.
Általános megfigyelésünk, hogy az üzenetek, levelek gyakran meghökkentően slamposak, kapkodás szülöttei. Az alapvető helyesírási, központozási, nyelvhelyességi, stilisztikai hibák kikezdik a feladó hitelét mind az ügyfeleknél, mind a beszállítóknál, mind a munkatársaknál. Egy fontos küldetésű levél is hatását vesztheti, ha nyelvi gondatlanságról árulkodik.
Az igényességre való törekvés a kommunikáció e formájánál is meghálálja magát. Egy sales-es munkatársnak például egész biztosan nem szabadna véleményes minőségű sorokat kiadnia a kezéből.
Persze felmerülhet:
alig-alig jut idő egy levél megírására!
Igaz, ám ez csupán újabb érv az mellett, hogy érdemes tanulni. Igenis megmaradhatunk gondos szerzőnek, csupán ismernünk kell a legegyszerűbb szabályokat és trükköket!
Úgy kellene uralnunk a levelezés írástechnikáját, hogy ezt sohasem tanultuk.
A felbukkanó hibák noha ezerfélék, megszelídíthetők. A szövegekben megjelenő hibák nagy része egyszerűen kiküszöbölhető – egyszerű ismeretek birtoklásával, alkalmazásával. A tréning egyik feladata épp az, hogy a résztvevők a későbbiekben levélírás közben elkerüljék az alapvető hibákat. Íme, néhány hiba a leggyakoribbak közül:
– terjengősség, szerzőtől és olvasójától egyaránt időt rabló terjedelem
– lényeges és lényegtelen elemek keveredése
– következetlen, követhetetlen szöveg
– slampos küllem, alapvető helyesírási, központozási vétségek
– nyelvhelyességi kapufák
– logikátlan, értelmetlen mondatok, kétértelműség
– fölös idegen szavak, közhelyek, tolakodó szleng
– hatástalan szövegek, hatástalan nyelvi megoldások
– és a többi…
Érdeklődés
szakmai kérdések: Zsiga Henrik | +36 30 2671 631
adminisztrációs kérdések: Bodogán Zsófia Flóra | +36 70 949 2399